Anton Szemjonovics Makarenko műveinek hatodik kötete a „Becsület" című regényt és az „Igazi jellem", valamint a „Boriszból ember lesz" című forgatókönyvet tartalmazza.
A „Becsület" 1937—38-ban keletkezett. Ebben a regényében a becsület kategóriájának erkölcsi tartalmát boncolgatja Makarenko. Bemutatja, hogy a Nagy Októberi Forradalom napjaiban és a forradalmat követő években hogyan alakult ki a dolgozó nép szovjet hazafisága, s hogy a nemzeti büszkeség hogyan nyilatkozott meg új, magasabbrendű formákban.
A két forgatókönyv a nevelés és az átnevelés témájával foglalkozik. A szerző sokoldalúan és széles társadalmi keretben vizsgálja ezt a nevelési folyamatot.
A két forgatókönyvhöz is a szovjet élet új jelenségeinek elemzése adott anyagot. Mindkét műben a szovjet ifjúságról, a Komszomolról van szó, arról, hogy a bolsevikok iránymutató hatására és vezetésével hogyan alakulnak ki az új erkölcsi tulajdonságok, a jellem és a magatartás új típusai.
A „Becsület" c. regény első ízben az „Oktyabr" c. folyóirat 1937. évi XI. és XII. számában és az 1938. évi I., V. és VI. számában jelent meg. A regényt önálló kiadásra is előkészítette a szerző. A jelen kötetben az utóbbi, a szerző által sajtó alá rendezett szöveg alapján közöljük a regényt.
Az „Igazi jellem" c. forgatókönyv 1938 végén — 1939 januárjában, a „Boriszból ember lesz" c. forgatókönyv 1939 elején íródott. A forgatókönyvek most jelennek meg először, a Makarenko-Archívumban őrzött kéziratok nyomán.
A kötet függelékében közöljük A. Sz. Makarenko két cikkét, amelyekben a „Becsület" elemzésével foglalkozik.
|